3 nei Kategorie beim Lëtzebuerger FilmpräisWien ass nominéiert fir bescht Lëtzebuerger Actrice oder Acteur?

47 Filmer sinn an der Kompetitioun fir bei der 8. Editioun vum Filmpräis, den 22. September am Groussen Theater eng Trophée mat Heem ze huelen.

Donieft huet d’Filmakademie och 30 Leit aus dem Filmsekteur zeréckbehalen, fir am Ganzen an 3 neie Kategorie Präisser kënnen ze verginn.

Déi wichtegst nei Kategorie ass déi vum beschte Schauspiller oder Schauspillerin, déi also net no Geschlechter getrennt sinn, wéi et dacks am Ausland de Fall ass. Donieft goufen zwou weider nei Kategorie beim Filmpräis geschaf, well een d’Evolutioun am Filmgeschäft iwwer déi lescht 2 Joer analyséiert huet an dobäi festgestallt gouf, dass sech de Kino hei am Land enorm weiderentwéckelt huet: E Prix spécial de la meilleure production TV et nouveaux médias, an e Prix de la meilleure contribution créative dans un long-métrage d’animation.

Donieft ginn et 6 aner Kategorie vum beschte Lëtzebuerger Long métrage an der Fiktioun an Animatioun, bis bei den Documentaire. Dëst Joer gouf och eng Preselektioun gemaach an net all Film ausgewielt, déi sech ageschriwwen hunn. Fir all Kategorie ass och e Maximum vun 10 Filmer oder Persounen zeréckbehale ginn.
 
Déi nei Kategorie sinn awer net dat Eenzegt, wat sech an dëser 8. Editioun vum Filmpräis geännert huet. Et gouf decidéiert, dat vum Lëtzebuerger Filmfestival ze trennen, fir d'Aktivitéit net ze vill op eng Period ze konzentréieren, esou de President vum Film Fund Lëtzebuerg, Guy Daleiden.

D’Soirée ass also samschdes, den 22. September am Groussen Theater. Presentéiert gëtt de Präis vum Duo Elisabet Johannesdottir an dem Isaac Bush, een amerikanesche Komödiant, dee méi dacks hei am Land optrëtt. Och de Guy Helminger wäert mat moderéieren, a wéi enger Form gouf awer nach net verroden.

D'Trophee ass iwwregens eng Statue vun der Lëtzebuerger Kënschtlerin Patricia Lippert.





MEILLEUR FILM LUXEMBOURGEOIS DE FICTION OU D'ANIMATION

Barrage
106 min
Un film de Laura Schroeder
Produit par Red Lion

Croc Blanc
88 min
Un film d'Alexandre Espigares
Produit par Bidibul productions

Gutland
117 min
Un film de Govinda Van Maele
Produit par Les Films Fauves

Justice dot net
86 min
Un film de Pol Cruchten
Produit par Iris Productions

Meng Kollegen aus dem All
85 min
Un film de Christoph et Wolfgang Lauenstein et Sean McCormac
Produit par Fabrique D'Images

Rusty Boys
108 min
Un film d'Andy Bausch
Produit par Paul Thiltges Distributions

Toy gun
94 min
Un film de Marco Serafini
Produit par Calach Films

MEILLEUR FILM DE FICTION EN COPRODUCTION

Black 47
96 min
Un film de Lance Daly
Coproduit par Samsa Film

Egon Schiele
108 min
Un film de Dieter Berner
Coproduit par Amour Fou Luxembourg

Es war Einmal in Deutschland
103 min
Un film de Sam Garbarski
Coproduit par Samsa Film

Fauves
100 min
Un film de Robin Erard
Coproduit par Les Films Fauves

Mammal
99 min
Un film de Rebecca Daly
Coproduit par Calach Films

Mary Shelley
120 min
Un film de Haifaa Al-Mansour
Coproduit par Bac Cinema

Night of a 1000 Hours
92 min
Un film de Virgil Widrich
Coproduit par Amour Fou Luxembourg

Noces
97 min
Un film de Stephan Streker
Coproduit par Tarantula Luxembourg

Souvenir
90 min
Un film de Bavo Defurne
Coproduit par Deal Productions

Storm
105 min
Un film de Dennis Bots
Coproduit par Iris Productions

MEILLEUR FILM D'ANIMATION EN COPRODUCTION

Ethel & Ernest
94 min
Un film de Roger Mainwood
Coproduit par Mélusine Productions

Richard the Stork
84 min
Un film de Reza Memari et Toby Genkel
Coproduit par Mélusine Productions

The Breadwinner
94 min
Un film de Nora Twomey
Coproduit par Mélusine Productions



MEILLEUR DOCUMENTAIRE

50 Days in the Desert
87 min
Un film de Fabrizio Maltese
Produit par Joli Rideau Media

Ashcan
90 min
Un film de Willy Perelstejn
Produit par Nowhere Land Productions

Courants d'airs
45 min
Un film de Anne Schiltz
Produit par le CNA et le CID

Eldorado
85 min
Un film de Loïc Tanson, Rui Eduardo Abreu et Thierry Besseling
Produit par Samsa Film

Foreign Affairs
75 min
Un film de Pasha Rafiy
Produit par Les Films Fauves

La supplication
86 min
Un film de Pol Cruchten
Produit par Red Lion

Listen
38 min
Un film de Jacques Molitor
Produit par Stop Aids Now asbl

MappaMundi
45 min
Un film de Bady Minck
Produit par Amour Fou Luxembourg

Schwaarze Mann
56 min
Un film de Franz Hausemer
Produit par Samsa Film

Sixty8
85 min
Un film d'Andy Bausch
Produit par Paul Thiltges Distributions



MEILLEUR COURT MÉTRAGE DE FICTION

818
20 min
Un film de Claude Lahr
Produit par le CNA

Acheron
14 min
Un film de Thoma Forgiarini
Produit par le CNA

Casting a woman
16 min
Un film de Koxi
Produit par Amour Fou Luxembourg

Dem dem
26 min
Un film de Christophe Rolin, Lopy Pape Bouname et Marc Recchia
Produit par l'Oeuvre Nationale de Secours Grande-Duchesse Charlotte

Dem Mich Seng Kichen
15 min
Un film de Diana Nilles
Produit par Tarantula Luxembourg

Fils
15 min
Un film de Cyrus Neshvad
Produit par Cynefilms

Les non-dits
17 min
Un film de Samuel Perez
Produit par le BTS Cinema et Audiovisuel

Orientierungslos
32 min
Un film de Lara Mack
Produit par Feierblumm asbl

Sur le fil
15 min
Un film de Loïc Tanson et Thierry Besseling
Produit par Bac Cinema

Tout est calme
19 min
Un film de Marylène Andrin
Produit par Les Films Fauves



MEILLEURE PRODUCTION TV ET NOUVEAUX MÉDIAS

Bad Banks
6 x 52 min
Une série de Christian Schwochow
Produit par Iris Productions

Ernest & Célestine - La collection
26 x 13 min
Une série de Jean-Christophe Roger et Julien Chheng
Produit par Mélusine Production

Fils de wouf
52 x 13 min
Une série de Jacopo Armani
Produit par Doghouse Films

Génération quoi ?
300 min
Un nouveau média de Julie Schroell
Produit par a_Bahn

Polo - saison 2
52 x 6 min
Une série de Caroline Origer
Produit par Fabrique D'Images

Ready Set Action
2 x 60 min + 4 x 30 min
Une série de Mathieu Fallara
Produit par Support Young Cinema asbl

Routwäissgro - saison 2
24 x 26 min
Une série de Rui Eduardo Abreu, Tom Alesch, Thierry Besseling & Loïc Tanson, Linda Blaschette, Charlotte Bruneau, Guig Jost, Claude Lahr, Eric Lamhène, Sandy Lorente, Karolina Markiewicz & Pascal Piron, Geneviève Mersch, Jacques Molitor, Christian Neuman, Catherine Richard, Anne Schiltz, Kim Schneider, Michel Tereba, Yann Tonnar, Serge Wolfsperger
Produit par Calach Films en association avec Kollektiv 13





MEILLEURE INTERPRÉTATION

Fernand FOX - Jani dans Rusty Boys
Pol GREISCH - Lull dans Rusty Boys
André JUNG - Nuckes dans Rusty Boys
Marie JUNG - Edith Harms dans Egon Schiele
Vicky KRIEPS - Lucy Loschetter dans Gutland
Marc LIMPACH - Luc Jacoby dans Bad Banks
Hana Sofia LOPES - Giulia Levati dans Toy gun
Marco LORENZINI - Jos Gierens dans Gutland
Désirée NOSBUSCH - Christelle Leblanc dans Bad Banks
Astrid ROOS - Valerie Gauthier dans Justice dot net



MEILLEURE CONTRIBUTION CRÉATIVE DANS UN FILM D'ANIMATION

L'équipe Animation - The Breadwinner
L'équipe Décor - The Breadwinner
L'équipe Son - Croc Blanc
L'équipe Animation - Ethel & Ernest
L'équipe Décor - Ethel & Ernest
Sean McCormac pour le scénario - Meng Kollegen and dem All
L'équipe Animation - Meng Kollegen aus dem All
L'équipe Animation - Richard the Stork
L'équipe Design - Richard the Stork
L'équipe Décor - Richard the Stork



MEILLEURE CONTRIBUTION CRÉATIVE DANS UN FILM D'ANIMATION

Pol Cruchten pour le scénario - La supplication
Pia Dumont pour le montage - Night of a 1000 Hours
Magdalena Labuz pour les costumes- Black 47
Jeannot Sanavia pour la musique - Rusty Boys
Christina Schaffer pour le décor - Night of a 1000 Hours
Jean-Louis Schuller, Narayan Van Maele et Nikos Welter pour l'image - Foreign Affairs
Uli Simon pour les costumes - Egon Schiele
Béatrice Stéphany pour le maquillage - Egon Schiele
Govinda Van Maele pour le scénario - Gutland
Narayan Van Maele pour l'image - Gutland

Är Commentairen - Netikett


D'Commentairë gi gelueden, ee Moment w.e.g.!
Sollte se net geluede ginn, hutt der wahrscheinlech een AdBlocker lafen, dee se blockéiert. Dir misst en da sou astellen, dass en eisen Site net méi komplett blockéiert.