6. Lëtzebuerger FilmpräisVu Mr Hublot iwwer Ernest & Célestine bis Doudege Wénkel

E Freideg den Owend ëm 19 Auer gouf de Lëtzebuerger Filmpräis an 8 verschiddene Kategorien decernéiert.

Duerch den Owend am "Goodbye Monopol 2" huet de Gabriel Boisanté, dee schonn d'lescht Joer d'Animatioun gemaach huet, gefouert.

Wierklech Iwwerraschungen gouf et keng. De Präis vum beschte Film krut wéi erwaart den “Doudége Wenkel”. De Regisseur Christoph Wagner war ëmsou méi frou, well säi Film och an 2 weidere Kategorien konnt iwwerzeegen. Ausgezeechent gouf de Jules Werner, dee jo am Film d’Haaptroll spillt an de Jako Raybault, deen fir d’Kamera zoustänneg war.

Richteg frou war och de Stéphane Roelants: säin Animatiounsfilm “Ernest et Célestine” hat zwar weder e César nach en Oscar kritt, konnt dofir awer mam Lëtzebuerger Filmpräis heemgoen.

An 2 Joer heescht et dann 7. Editioun vum Lëtzebuerger Filmpräis, wou virun allem bei de Long-métragen d’Konkurrenz méi grouss wäert sinn.

Bis ewell war et jo e Jury, dee vum Filmfund ernannt gouf, deen d'Präiser verdeelt huet. Déi Kéier war dat anescht: Et waren d'Membere vun der Lëtzebuerger Filmakademie, déi am Virfeld votéiert haten. D'Filmakademie gouf virun 2 Joer an d'Liewe geruff, si besteet aus de Professionelle vum Film, dat si Schauspiller, Techniker, Regisseuren, Produzenten a Filmjournalisten.



Genee 56 Filmer goungen an de verschiddene Kategorien an d'Course fir ee vun de Filmpräisser ze kréien. An déi goufen et um Enn fir:

Beschte Kuerzfilm: 22:22
Beschte Kuerzanimatiounsfilm: Mr Hublot
Bescht Contribution artistique: Jules Werner
Bescht Contribution technique: Jako Raybaut
Beschte Laanganimatiounsfilm: Ernest & Célestine
Beschten Documentaire: Never die young
Bescht Coproduktioun: Hannah Arendt
Beschte Film: Doudege Wénkel



Kategorien, Nominatiounen a Gewënner (fett a Kursiv):

Prix du meilleur long-métrage luxembourgeois de fiction ou d’animation

D'Schatzritter an d'Geheimnis vum Melusina vum Laura Schroeder (Lucil Film)
Doudege Wénkel vum Christophe Wagner (Samsa Film)
Heemwéi vum Sacha Bachim (Feierblumm)

Prix du meilleur film de fiction en coproduction

A perdre la Raison vum Joachim Lafosse (Samsa Film)
Adieu Paris vum Franziska Buch (Iris Productions)
Allez, Eddy vum Gert Embrechts (Delux)
Arrêtez-moi vum Jean-Paul Lilienfeld (Iris Productions)
Avant l’Hiver vum Philippe Claudel (Samsa Film)
Belle du seigneur vum Glenio Bonder (Delux)
Boule et Bill vum Alexandre Charlot a Franck Magnier (Bidibul)
Dead Man Talking vum Patrick Ridemont (Bidibul)
Die Erfindung der Liebe vum Lola Randl (Red Lion)
Hannah Arendt vum Margerethe von Trotta (Minotaurus)
J’enrage de son abscence vum Sandrine Bonnaire (Iris Productions)
La clinique de l’amour vum Artus de Penguern (Iris Productions)
La confrérie des larmes vum Jean-Baptiste Andrea (Red Lion)
La Traversée vum Jérôme Cornuau (Samsa Film)
Les âmes de papier vum Vincent Lannoo (Samsa Film)
Love Eternal vum Brendan Muldowney (Red Lion)
Mobile Home vum François Pirot (Tarantula)
Möbius vum Eric Rochant (Samsa Film)
Silent City vum Threes Anna (Samsa Film)
Sous le figuier vum Anne-Marie Etienne (Tarantula)
Tango Libre vum Frédéric Fonteyne (Samsa Film)
Tip Top vum Serge Bozon (Iris Productions)
Une histoire d’amour vum Hélène Fillières (Samsa Film)
Vijay and I vum Sam Garbarski (Samsa Film)

Prix du meilleur film long-métrage d’animation en coproduction

Ernest et Célestine vum B. Renner, V. Patar, S. Aubier (Melusine)
Le jour des corneilles vum JC Dessaint (Melusine)
Pinocchio vum Enzo d’Alò (Iris Productions)
The Congress vum Ari Folman (PTD/Juliette Films)

Prix du meilleur film court-métrage de fiction

22:22 vum Julien Becker (Skill Lab)
Antoine vum Cyrus Neshvad (Independent Spirit Productions)
Asta vum Olivier Koos (Equinox Productions)
Do you believe in magic? vum Brice Montagne (Open Books Pictures)
Errances vum Marylène Andrin (Antevita Films)
Gëff eens vum Eric Lamhène (CNA/SNJ)
Géi du scho mol vir vum Govinda Van Maele (Red Lion)
Le chagrin des ogresses vum Myriam Muller (PTD/Juliette Films)
Le faux départ vum Thierry Besseling a Loïc Tanson (Antevita Films)
Manon vum Quentin Montagne (Equinox Productions)
Serena vum Eric Lamhène (Samsa Film)

Prix du meilleur film court-métrage animation

Emilie vum Olivier Pesch (Samsa Film)
Mr Hublot vum Laurent Witz a Alexandre Espigares (Zeilt Productions)
Pipi, Pupu & Rosemarie : la flûte enchantée vum Enzo d’Alò (PTD)
The night light monster vum Nicola Coppack (La Fabrique d'images)

Prix du meilleur film documentaire

Atelier Luxembourg vum Yann Tonnar (Samsa Film)
Cello Tales vum Anne Schiltz (Samsa Film)
Charges Communes vum Anne Schiltz a Charlotte Grégoire (Samsa Film)
D’Fifties vum Andy Bausch (Juliette Films)
Nak Muay vum Christian Muno, Fränk Muno a Raoul Schmitz (Samsa Film)
Naked Opera vum Angela Christlieb (Amour Fou)
Never Die Young vum Pol Cruchten (Red Lion)
Orangerie vum Anne Schiltz a Benoit Majerus (Samsa Film)
Sweetheart Come vum Jacques Molitor (Red Lion)
Terra Mia Terra Nostra vum Donato Rotunno (Tarantula)

Prix de la meilleure contribution artistique

Allez, Eddy!
Gast Waltzing (musique)

Antoine
Andre Dziezuk (musique)
Cyrus Neshvad (scénario)
Max Puetz (acteur)
Annette Schlechter (acteur)

Asta
Leila Schaus (acteur)
Brigitte Urhausen (acteur)

Atelier Luxembourg
Catherine Kontz (musique)
Yann Tonnar (scénario)

Avant l'hiver
Andre Dziezuk (musique)

Cello tales
Anne Schiltz (scénario)

D'Schatzritter an d'Geheimnis vum Melusina
Luc Feit (acteur)
Anton Glas (acteur)

Dead man talking
Gast Waltzing (musique)

Doudege Wénkel
André Jung (acteur)
André Mergenthaler (musique)
Christophe Wagner (scénario)
Jules Werner (acteur)
Frédéric Zeimet (scénario)

Emilie
André Dziezuk (musique)
Olivier Pesch (scénario)

Errances
Marylène Andrin (scénario)
Eugénie Anselin (acteur)
Luc Schlitz (acteur)

Géi du scho mol vir
Sven Breden (acteur)
François Kox (acteur)
Patrick Muller (musique)
Govinda Van Maele (scénario)

Hannah Arendt
André Mergenthaler (musique)

Heemwéi
Sacha Bachim (scénario)
Daniel Balthasar (musique)
Steve Hoegener (acteur)
Steve Hoegener (scénario)
Luc Lamesch (acteur)

J'enrage de son absence
Andre Dziezuk (musique)

La clinique de l'amour
Gast Waltzing (musique)

La traversée
Andre Dziezuk (musique)

Le chagrin des ogresses
André Dziezuk (musique)
Myriam Muller (scénario)
Jules Werner (acteur)

Les âmes de papier
Gast Waltzing (musique)

Nak muay
Emre Sevindik (musique)

Naked Opera
André Mergenthaler (musique)
Bady Minck (scénario)
Philipp Reimer (scénario)

Never Die Young
Pol Cruchten (scénario)

Serena
André Dziezuk (musique)
Etienne Halsdorf (acteur)
Eric Lamhène (scénario)
Jules Waringo (acteur)

Silent city
Jérôme Reuter (musique)

Sous le figuier
Jeannot Sanavia (musique)

Terra mia terra nostra
Lata Gouvéia (musique)
Donato Rotunno (scénario)

Prix de la meilleure contribution technique

A perdre la raison
Magdalena Labuz (costume)
Claudine Moureaud (maquillage)

Adieu Paris
Katja Reinert (maquillage)
Carlo Thoss (son)

Allez, Eddy!
Ingo Dumlich (son)

Antoine
Marc Recchia (montage)
Nikos Welter (image_chef_operateur)

Arrêtez-moi
Magdalena Labuz (costume)
Michel Schillings (son)
Carlo Thoss (son)

Asta
Stéphanie Blondel (décor)
Isabelle Dickes (costume)
Ralph Popov (son)
Felix Sorger (montage)

Atelier Luxembourg
Yann Tonnar (image_chef_operateur)

Avant l'hiver
François Dumont (son)
Magdalena Labuz (costume)
Michel Schillings (son)

Belle du seigneur
Magdalena Labuz (costume)
Claudine Moureaud (maquillage)
Christina Schaffer (décor)

Boule et Bill
Prise de son - Philippe Kohn (son)
Magdalena Labuz (costume)
Michel Schillings (son)
Montage son - Nicolas Tran Trong (son)

Cello tales
Isabel Bento Dos Reis (son)
Pia Dumont (montage)
Nikos Welter (image_chef_operateur)

D'Schatzritter an d'Geheimnis vum Melusina
Katja Reinert (maquillage)
Christina Schaffer (décor)
Uli Simon (costume)

Dead man talking
Magdalena Labuz (costume)
Michel Schillings (son)
Nicolas Tran Trong (son)

Doudege Wénkel
Magdalena Labuz (costume)
Jacques Raybaut (image_chef_operateur)
Frédo Roeser (maquillage)
Jean-Luc Simon (montage)
Carlo Thoss (son)

Emilie
François Dumont (son)
Thierry Faber (montage)

Errances
Vitalijus Kiselius (image_chef_operateur)
Isabel Reis (montage)
Greg Vittore (son)

Géi du scho mol vir
Julie Asselborn (maquillage)
Mike Butcher (son)
Audrey Dhyvert (décor)
Isabelle Dickes (costume)
Ingo Dummlich (montage son)
Narayan Van Maele (image_chef_operateur)

Hannah Arendt
Gregg Vittore (son)

Heemwéi
Julie Asselborn (maquillage)
François Biver (décor)
Steve Flammang (montage)
Christophe Hubert (son)
Olivier Koos (image_chef_operateur)
Yasin Özen (montage)
Marc Recchia (montage)
Thierry Steinberg (son)
Tom Winandy (son)
Philippe Wirtz (costume)

J'enrage de son absence
François Dumont (son)
Philippe Kohn (son)
Magdalena Labuz (costume)
Michel Schillings (son)

La clinique de l'amour
Fabienne Adam Chef Maquilleuse (maquillage)
Nicolas Tran Trong (son)
Uli Simon (costume)
Ingenieur Son - Philippe Kohn (son)

La traversée
Régine Constant (décor)
Philippe Kohn (son)
Michel Schillings (son)
Uli Simon (costume)
Béatrice Stéphany (maquillage)

Le chagrin des ogresses
Audrey Hernu (décor)
Caroline Koener (costume)
Joël Seiller (maquillage)
Felix Sorger (montage)
Carlo Thiel (image_chef_operateur)

Le faux départ
Thierry Besseling (son)
Thierry Besseling (montage)
Thierry Besseling (image_chef_operateur)
Loîc Collignon (son)
Loîc Tanson (son)
Loîc Tanson (montage)
Loîc Tanson (image_chef_operateur)

Les âmes de papier
Pia Dumont (son)
Véronique Sacrez (décor)
Béatrice Stéphany (maquillage)
Marc Thill (son)

Mobile Home
François Dickes (décor)
Isabelle Dickes (costume)

Möbius
Katja Reinert (maquillage)

Nak muay
Amine Jaber (montage)
Raoul Schmitz (image_chef_operateur)

Naked Opera
Mixage - Michel Schillings (son)
Pia Dumont (montage)

Never Die Young
Isabelle Dickes (costume)

Orangerie
Pia Dumont (montage)
Anne Schiltz (image_chef_operateur)

Serena
François Dickes (décor)
Isabelle Dickes (costume)
François Dumont (son)
Rae Lyn Lee (image_chef_operateur)
Jasmine Schmit (maquillage)
Jean-Luc Simon (montage)

Silent city
Magdalena Labuz (costume)
Jasmine Schmit (maquillage)

Sous le figuier
François Dickes (décor)
Isabelle Dickes (costume)
Véronique Dubray (maquillage)
Philippe Heissler (son)

Tango libre
Véronique Sacrez (décor)
Carlo Thoss (son)

Terra mia terra nostra
Alex Aach (image_chef_operateur)
Félix Sorger (image_chef_operateur)
Greg Vittore (son)

Vijay and I
François Dumont (son)
Claudine Moureaud (maquillage)
Véronique Sacrez (décor)
Carlo Thoss (son)


Är Commentairen - Netikett


D'Commentairë gi gelueden, ee Moment w.e.g.!
Sollte se net geluede ginn, hutt der wahrscheinlech een AdBlocker lafen, dee se blockéiert. Dir misst en da sou astellen, dass en eisen Site net méi komplett blockéiert.