An der Kategorie vun de kuerzen Animatiounsfilmer ass den Oscar fir d'Lëtzebuerger Co-Produktioun „Mr Hublot“.

Den 3D-Film ass vum Produzent Laurent Witz, deen och d'Dréibuch geschriwwen huet. D'Regie huet de jonke Lëtzebuerger Alex Espigares gefouert.

En Oscar fir eng Lëtzebuerger Produktioun...du jamais vu also...

AUDIO: Reaktioun vum Guy Daleiden no der Präisiwwerreechung
AUDIO: De Kiosk Spezial Oscars 2014.

Den Oscar fir de beschte Film war fir de Sklaven-Drama „12 Years a Slave“ vum Steve Mc Queen.

Beschten Acteur gouf dëst Joer de Matthew Mc Conaughey fir seng Roll am „Dallas Buyers Club“.

Bei den Actricë war den Oscar fir déi bescht Haaptroll fir d'Cate Blanchett fir hir Interpretatioun a „Blue Jasmine“.

De beschte Regie-Oscar gouf et fir den Alfonso Cuarón fir Gravity.

D'Oscare fir d'bescht Niewerolle waren fir d'Lupita Nyongo am „12 Years a Slave“, respektiv fir dem Jared Leto seng Interpretatioun vun engem Transvestit am „Dallas Byuers Club“.

Den Oscar fir d'bescht auslännesch Produktioun war fir „La Grande Bellezza“ vum italienesche Regisseur Paolo Sorrentino.

An den techneschen Oscar-Kategorie gounge wéi z'erwaarden eng ganz Rei vun Oscaren u Gravity. Alles an allem sinn et 7 Trophéeën, mat ënnert anerem där fir de beschten Toun an d'bescht spezial Effekten.

Screenshot

AUDIO: De Reportage vum Nadine Gautier (03/03/2014 - 12h30)

Zwou Lëtzebuerger Co-Produktiounen nominéiert

Mr Hublot

De Court-métrage „Mr Hublot“ vun Zeilt Productions (Laurent Witz) an der Kategorie „Best Animated Short Film“ an der Kategorie vun den Animatiounsfilmer war Lëtzebuerg mat „Ernest & Célestine“ (Vincent Patar, Benjamin Renner, Stéphane Aubier) bei den Oscare vertrueden. Béid Filmer sinn iwwregens och fir de Lëtzebuerger Filmpräis e Freideg nominéiert. Dee selwechten Dag ass den Alex Espigares, de Lëtzebuerger Realisateur, tëscht 12 an 1 Invité vum Christiane Kremer.

"Mr Hublot" gouf zu 73% vu Lëtzebuerg finanzéiert an integral hei am Land bei Zeilt Productions realiséiert. Mat engem Gesamtbudget vu ronn 230.000 Euro war d'Produktioun vun Zeilt Productions zimlech bëlleg. Disney dogéint huet Milliounen an hire Kuerzfilm gestach.

De Realisateur Laurent Witz, deen den Ament selwer fir d'Promotioun vum Film an den USA ass, ass begeeschtert, blouf virun der Zeremonie awer realistesch.

AUDIO: "Mr. Hublot" bei den Oscaren: Laurent Witz

De Premier Xavier Bettel huet der Equipe ronderëm de Film via Communiqué gratuléiert a schwätzt vun engem Triumph. Et wier och eng Unerkennung fir de ganze Lëtzebuerger audiovisuelle Secteur.

Communiqué (03.03.2014)

Le Luxembourg remporte son premier Oscar grâce à «Mr Hublot» – Xavier Bettel félicite les réalisateurs

C’est avec grande fierté que Xavier Bettel, Premier ministre et ministre des Communications et des Médias, s’associe au triomphe de Mr Hublot qui a remporté dimanche l’Oscar du meilleur court-métrage d’animation.

«Cette récompense suprême honore ses réalisateurs Laurent Witz et Alexandre Espigares ainsi que la société Zeilt Productions. Ce prix célèbre aussi le talent de nos artistes et techniciens de l’animation. C’est également une reconnaissance internationale du haut niveau de créativité et de qualité de tout le secteur audiovisuel luxembourgeois. Un grand bravo également à Stéphan Roelants et à ses équipes de Melusine Productions et Studio 352 pour le parcours exceptionnel et la nomination aux Oscars du long-métrage d’animation Ernest & Célestine».

Le court-métrage Mr Hublot a été entièrement produit et fabriqué au Grand-Duché de Luxembourg par le producteur Laurent Witz (Zeilt Productions) en co-réalisation avec le Luxembourgeois Alexandre Espigares, ancien étudiant en BTS animation au Lycée Technique des Arts et Métiers de la ville de Luxembourg.

Soulignons que le film a été financé à 73% par la société luxembourgeoise Zeilt Productions et à 27% par la société française Watt Frame. Ces deux sociétés sont détenues en grande partie par le producteur Laurent Witz.

Le film initié dans notre pays a été soutenu par le Film Fund Luxembourg dès sa phase d’écriture du scénario, ensuite pour le développement graphique, la réalisation sa distribution et la promotion.

Ce court-métrage d’animation réalisé en 2D et 3D a nécessité trois années de travail. Les réalisateurs ont utilisé l’univers du sculpteur belge Stéphane Halleux pour créer ce comptable taciturne robotisé qui recueille un chien-robot égaré dans une ville futuriste.

Avant sa consécration à Los Angeles, le film s’est vu couronné d’une multitude de  récompenses prestigieuses notamment aux festivals internationaux (International 3D Society, Irvine International Film Festival, Kerry Film Festival, 3D Stero Media, Les Nuits Magiques, Animage, etc.).

Relevons également le magnifique parcours du long-métrage d’animation Ernest & Célestine qui a été pré-sélectionné aux Golden Globes et a remporté de nombreux prix (Los Angeles Film Critics Association, Magritte, César, International Children’s Film Festival of India, Seatlle International Film Festival, ITFS, Stuttgart AniMovie, etc.).

Dévoilée à l'occasion de la «Quinzaine des Réalisateurs» au Festival de Cannes en 2012, Ernest & Célestine est une coproduction luxembourgeoise (Melusine Productions et Studio 352) soutenue par le Film Fund Luxembourg notamment pour couvrir la partie des travaux réalisés à Contern, soit principalement les décors et la colorisation.

Communiqué par le Film Fund Luxembourg.

And the Oscar goes to ... Mr Hublot!
Lëtzebuerg huet Filmgeschicht geschriwwen ... fir d'éischte Kéier iwwerhaapt gouf eng Lëtzebuerger Co-Productioun mat engem Oscar ausgezeechent.
Éischten Oscar fir Lëtzebuerg
Di lëtzebuergesch-franséisch Koproduktioun "Mr Hublot" gouf zu Hollywood mam Oscar an der Kategorie beschten kuerzen Animatiounsfilm ausgezeechent.

© YouTube/Screenshot

Hei d'Lëscht vun de Gewënner aus de verschiddene Kategorien:

Performance by an actor in a leading role

  • Christian Bale in “American Hustle”
  • Bruce Dern in “Nebraska”
  • Leonardo DiCaprio in “The Wolf of Wall Street”
  • Chiwetel Ejiofor in “12 Years a Slave”
  • Matthew McConaughey in “Dallas Buyers Club”
Performance by an actor in a supporting role

  • Barkhad Abdi in “Captain Phillips”
  • Bradley Cooper in “American Hustle”
  • Michael Fassbender in “12 Years a Slave”
  • Jonah Hill in “The Wolf of Wall Street”
  • Jared Leto in “Dallas Buyers Club”
Performance by an actress in a leading role

  • Amy Adams in “American Hustle”
  • Cate Blanchett in “Blue Jasmine”
  • Sandra Bullock in “Gravity”
  • Judi Dench in “Philomena”
  • Meryl Streep in “August: Osage County”
Performance by an actress in a supporting role

  • Sally Hawkins in “Blue Jasmine”
  • Jennifer Lawrence in “American Hustle”
  • Lupita Nyong’o in “12 Years a Slave”
  • Julia Roberts in “August: Osage County”
  • June Squibb in “Nebraska”
Best animated feature film of the year

  • “The Croods” Chris Sanders, Kirk DeMicco and Kristine Belson
  • “Despicable Me 2” Chris Renaud, Pierre Coffin and Chris Meledandri
  • “Ernest & Celestine” Benjamin Renner and Didier Brunner
  • “Frozen” Chris Buck, Jennifer Lee and Peter Del Vecho
  • “The Wind Rises” Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki
Achievement in cinematography

  • “The Grandmaster” Philippe Le Sourd
  • “Gravity” Emmanuel Lubezki
  • “Inside Llewyn Davis” Bruno Delbonnel
  • “Nebraska” Phedon Papamichael
  • “Prisoners” Roger A. Deakins
Achievement in costume design

  • “American Hustle” Michael Wilkinson
  • “The Grandmaster” William Chang Suk Ping
  • “The Great Gatsby” Catherine Martin
  • “The Invisible Woman” Michael O’Connor
  • “12 Years a Slave” Patricia Norris
Achievement in directing

  • “American Hustle” David O. Russell
  • “Gravity” Alfonso Cuarón
  • “Nebraska” Alexander Payne
  • “12 Years a Slave” Steve McQueen
  • “The Wolf of Wall Street” Martin Scorsese
Best documentary feature

  • “The Act of Killing”Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • “Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • “Dirty Wars” Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • “The Square” Jehane Noujaim and Karim Amer
  • “20 Feet from Stardom” Nominees to be determined
Best documentary short subject

  • “CaveDigger” Jeffrey Karoff
  • “Facing Fear” Jason Cohen
  • “Karama Has No Walls” Sara Ishaq
  • “The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • “Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens
 Achievement in film editing

  • “American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
  • “Captain Phillips” Christopher Rouse
  • “Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • “Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • “12 Years a Slave” Joe Walker
 Best foreign language film of the year

  • “The Broken Circle Breakdown” Belgium
  • “The Great Beauty” Italy
  • “The Hunt” Denmark
  • “The Missing Picture” Cambodia
  • “Omar” Palestine
 Achievement in makeup and hairstyling

  • “Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
  • “Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
  • “The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny
 Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • “The Book Thief” John Williams
  • “Gravity” Steven Price
  • “Her” William Butler and Owen Pallett
  • “Philomena” Alexandre Desplat
  • “Saving Mr. Banks” Thomas Newman
 Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • *** “Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone”
    Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel
  • “Happy” from “Despicable Me 2”
    Music and Lyric by Pharrell Williams
  • “Let It Go” from “Frozen”
    Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song” from “Her”
    Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
  • “Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”
    Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

*** “Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone” Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel - gouf nodréiglech vun der Lëscht vun den Noinéierte gestrach.
Best motion picture of the year

  • “American Hustle” Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison and Jonathan Gordon, Producers
  • “Captain Phillips” Scott Rudin, Dana Brunetti and Michael De Luca, Producers
  • “Dallas Buyers Club” Robbie Brenner and Rachel Winter, Producers
  • “Gravity” Alfonso Cuarón and David Heyman, Producers
  • “Her” Megan Ellison, Spike Jonze and Vincent Landay, Producers
  • “Nebraska” Albert Berger and Ron Yerxa, Producers
  • “Philomena” Gabrielle Tana, Steve Coogan and Tracey Seaward, Producers
  • “12 Years a Slave” Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen and Anthony Katagas, Producers
  • “The Wolf of Wall Street” Nominees to be determined
Achievement in production design

  • “American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
  • “Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
  • “The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
  • “Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
  • “12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker
Best animated short film

  • “Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
  • “Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • “Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • “Possessions” Shuhei Morita
  • “Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer
Best live action short film

  • “Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
  • “Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • “Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
  • “Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • “The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li
Achievement in sound editing

  • “All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • “Captain Phillips” Oliver Tarney
  • “Gravity” Glenn Freemantle
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
  • “Lone Survivor” Wylie Stateman
Achievement in sound mixing

  • “Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
  • “Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
  • “Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
  • “Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow
Achievement in visual effects

  • “Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
  • “The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
  • “Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
  • “The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
  • “Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton
Adapted screenplay

  • “Before Midnight” Written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
  • “Captain Phillips” Screenplay by Billy Ray
  • “Philomena” Screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
  • “12 Years a Slave” Screenplay by John Ridley
  • “The Wolf of Wall Street” Screenplay by Terence Winter
Original screenplay

  • “American Hustle” Written by Eric Warren Singer and David O. Russell
  • “Blue Jasmine” Written by Woody Allen
  • “Dallas Buyers Club” Written by Craig Borten & Melisa Wallack
  • “Her” Written by Spike Jonze
  • “Nebraska” Written by Bob Nelson

Gëllen Hambier

D'Kandidate fir déi net grad esou beléifte "Gëllen Hambier", d'Auszeechnung fir de schlechteste Film, stinn am Géigesaz zu den Oscar-Nominéierte scho fest.

Fir de Präis vum schlechtesten Acteur kommen den Johnny Depp a seng Roll als Tonto aus dem Film "The Lone Ranger", den Ashton Kutcher a seng Roll als Steve Jobs aus dem Film "Jobs", den Adam Sandler alias Lenny Feder aus dem Film "Grown Ups 2", dem Will Smith säi Bouf Jaden mat senger Roll als Kirai Raige aus dem Film "After Earth" an de Sylvester Stallone mat direkt e puer veschiddene Rollen aus diverse Filmer (Filmer: "Bullet to the Head", "Escape Plan" a "Grudge Match"; Respektiv Rollen: James "Bobo" Bonomo, Ray Breslin an Henry "Razor" Sharp) a Fro.

Ëm de Präis vun der schlechtester Actrice streide sech den 1. Mäerz d'Halle Berry ("The Call" als Jordan turner; "Movie 43" als Emily), d'Selena Gomez ("Gateway"), d'Lindsay Lohan ("The Canyons" als Tara), d'Tyler Perry ("A Madea Christmas" als Madea) an d'Naomi Watts ("Diana" als Prinzessin Diana; "Movie 43" als Samantha Miller).

Fir de schlechteste Film komme 5 Produktiounen a Fro: "After Earth" (Columbia), "Grown Ups 2" (Columbia), "The Lone Ranger" (Disney), "A Madea Christmas" (Lionsgate) a "Movie 43" (Relativity Media).